Newsletter 29 marca 2021

Szanowni Państwo,

Od jakiegoś czasu zauważamy, że na rynku surowców w tym tworzyw sztucznych występuje wyraźna tendencja wzrostu cen. Moce produkcyjne dla granulatu PE i PP są ograniczone z różnych powodów, które zgłaszane są na bieżąco przez dostawców i producentów.

Wśród najczęściej wymienianych są problemy produkcyjne, takie jak niespodziewane awarie czy utrudnienia technologiczne. Zaobserwowaliśmy przestoje produkcyjne w zakładach petrochemicznych w USA spowodowane ekstremalna zimą. Ograniczona została również podaż benzyny i etylenu ze względu na niższą produkcję ropy naftowej w ubiegłym roku.

Kolejnym kluczowym powodem są zakłócenia logistyczne związane z pandemią COVID-19, które przekładają się na wstrzymanie transportu dalekomorskiego oraz zwiększeniem cen za fracht kontenerów na drodze Europa – Azja. Ograniczony został również import do UE z powodu arbitrażu eksporterów jaki obserwujemy w USA i Rosji.

Duże znaczenie mają także ograniczenia dotyczące dostępności surowców w połączeniu z utrzymującym się wysokim popytem na te materiały

Nasz Dział Obsługi Klienta na bieżąco monitoruje zarówno ceny  surowców jak i główne wskaźniki  z nimi związane. Według portalu ICIS cena surowca LDPE na przestrzeni 4 miesięcy wzrosła z :

48 tydzień 2020r. – 1320 euro/t LDPE

do

11 tydzień 2021r. – 2000 euro/t LDPE

Daje to wzrost na poziomie 51%.

Z podobnych powodów możemy również zaobserwować wzrost cen na rynku papieru, spowodowany głównie znaczącym zapotrzebowaniem na ten produkt. Z informacji, które do nas spływają wynosi on w granicach 5-10%. Dodatkowo obserwuje się deficyt dostępności wybranych gatunków papierów w tym do produkcji tektury.

Dalsza perspektywa jest niepewna. Prognozy analityków dotyczące zarówno dalszych wzrostów cen jak i niedoborów surowców będą utrzymywać się jeszcze w Q2 i w Q3.

W związku z powyższym, aby proces produkcyjny przebiegał bez niepotrzebnych opóźnień prosimy Państwa o planowanie zamówień z wyprzedzeniem. Ze swojej strony zrobimy wszystko, żeby sprostać Państwa potrzebom i dotrzymać wyznaczonych terminów dostaw.

O jakichkolwiek zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.

 

Pozdrawiamy,

Zespół BIBP

Pozostałe aktualności