Newstetter 29 Luty 2024

Teraz Środowisko!

Od lipca 2024 roku w Unii Europejskiej obowiązywać mają przepisy dotyczące obowiązku przymocowania nakrętki do opakowań na napoje o pojemności 3L i mniejszych, które stanowią implementację Dyrektywy SUP.

Zgodnie z art. 14b – Gospodarka opakowaniami i odpadami opakowaniowymi DZ.U.2023.1658, wprowadzający produkty w&nbspjednorazowych opakowaniach na napoje będących pojemnikami z tworzyw sztucznych może wprowadzać do obrotu napoje w tych pojemnikach, jeżeli zakrętki i wieczka tych pojemników wykonane z tworzyw sztucznych pozostają przymocowane do nich podczas ich użytkowania.

Nakrętki przymocowane do opakowania mają trafiać do recyklingu wraz z nim i przez to mniej zanieczyszczać środowisko. Argumentuje się to faktem, że odkręcone od butelek i kartonów nakrętki trafiają w sortowni do tzw., frakcji drobnej, z której nie są później odzyskiwane. 

Temat z pozoru jest prosty, jednak należy się spodziewać, że może on przynieść wiele  wyzwań przed którymi staną przedsiębiorcy. Z jednej strony będą musieli sprostać wymogom prawnym, a z drugiej przekonać konsumenta do zmiany.

Pozostałe aktualności